Gyvenu Jurbarke

Liepsnojo ūkininkų vilties laužai

 Šiandien 14 val. visoje šalyje ūkininkai pradėjo taikią vilties ir solidarumo laužų protesto akciją. Taip jie prisideda prie Europoje vykstančių žemdirbių protestų.  Maždaug dešimtyje vietų laužai liepsnojo ir Jurbarko rajone – susirinkę ūkininkai dalijosi mintimis ir tarėsi, kokiais būdais įtikinti valdžią, kad be dirbančių žemę nebus turtingas ir miestiečių stalas.

„Kūrename laužą ir laukiame gerų žinių iš susitikimo su premjere“,- sakė  Paulių kaime, kur gyvena,  vilties laužą kūrinęs Jurbarko rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Raimundas Jovarauskas. Čia susirinko apie pusšimtis netolimų apylinkių ūkininkų. Vieni, kaip ir buvo tartasi, suvažiavo su traktoriais, kiti atvairavo žemės ūkio techniką, taip demonstruodami, kad ir jie, kaip vokiečiai ar prancūzai, gali suvažiuoti į Vilnių ir užblokuoti sostinės gatves.

Nors prie laužo skambėjo muzika ir  garavo karšta sriuba, R. Jovarauskas neslėpė, kad ūkininkai nusiteikę rūsčiai.

„Tampame griežti, šnekame, kad ko gero teks važiuoti į Vilnių – taikios akcijos nepadeda, k bedarytume, vyriausybė mūsų negirdi. Problemos visiems tos pačios – ar pieną gamini, ar  mėsinius augini, ar žiemkenčius sėji. Tas pats ir stambiems, ir mažiausiems: sąlygos kasmet sunkinamos, esame apraunami vis naujais mokesčiais, didinami akcizai“,- sakė R. Jovarauskas.

Nors  Šimkaičių seniūnijos ūkininkai laužą kūreno vos už kelių kilometrų nuo žemės ūkio viceministro Egidijaus Giedraičio namų, nei jis, nei žemės ūkio  ministro Kęstučio Patarėjas Daivaras Rybakovas prie laužo nepasirodė.

„Patarėjas skambino, sakė, kad grįžta iš Vilniaus, siūlėsi užvažiuoti. Bet nelauksime mes jo iki nakties – visi turime darbų“,- nesidžiaugė pažadu Jurbarko rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas.

Pasak  R. Jovarausko,  net jei ūkininkams šia vilties ir susitelkimo akcija nepavyktų nieko pasiekti, nauda vis tiek bus – kiekvienas suėjimas inicijuoja naujas idėjas, ūkininkai telkiasi ir vienijasi.  Prie pagrindinių rajono kelių laužus kūreno ir kitų seniūnijų ūkininkai.

Ypač aktyvūs buvo Seredžiaus, Eržvilko, Vadžgirio apylinkių žemdirbiai, susirinkę su plakatais, vėliavomis, skatinę vieni kitus pasekti vokiečių, prancūzų, belgų pavyzdžiu. „Turėtume ir mes ką nuvežti į sostinę, pakvapinti  Seimo prieigas, bet Lietuvoje vakarietiška demokratija tik vaidinama. Mūsų įstatymai sovietiniai, žmonės už protestus teisiami ir sodinami“,- neslėpė valstybės politika nusivylę ūkininkai.

Po derybų vyriausybėje grįžusi Žemės ūkio tarybos atstovų delegacija suteikė vilties, kad bent dalis problemų pajudės. Lietuvos žemės ūkio tarybos pirmininkas Ignas Hofmanas susitikimą su premjere Ingrida Šimonyte ir žemės ūkio ministru Kęstučiu Navicku laiko sėkmingu, jo teigimu,  premjerė pažadėjo atsižvelgti į žemdirbiams kylančias problemas. Tačiau suskystintų dujų akcizo, saugotinų teritorijų plėtros, daugiamečių pievų problemas  premjerė įpareigojo spręsti  Žemės ūkio ministeriją, kuri jau seniai  turėjo tą padaryti.

Vadžgirio krašto ūkininkai tikina, kad valstybė ne bizūnu, o „bandele“ galėtų apskatinti ūkininkus išsaugoti pievas, jei to reikalauja paramą teikianti Europos Sąjunga  – skirti didesnes išmokas, kad ūkininkams iš to būtų nauda.

„Bet kol  žemės ūkio ministru dirbs  K. Navickas,  tol nieko negalime tikėtis.  Žemdirbiai  jam nerūpi,  žemės ūkį jis naikina taip, kaip sunaikino  miškų urėdijas“,- sakė vienas vadžgiriškių proteste dalyvavęs ūkininkas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *