Sovietmečiu nesąžiningiems žmonėms sakydavo: „Būkim biedni, bet teisingi“. Dabar tik biedni, tikriausiai, ir liko teisingi, nes bent kiek prakutę, o dar politikon prasimušę, gal net nelabai supranta, kas yra teisingumas. Ypač greitai ši sąvoka iš galvos išgaruoja, kai politikai prieina dalintis visuomenės pinigų.
Per du mėnesius Jurbarko savivaldybės taryba kalnų dar nenuvertė ir net labai rimtų sprendimų nepriėmė, tačiau tarybos nariai spėjo išsidalyti per 53 tūkst. eurų. Tik atlyginimų! Atrodo, kad jie nei savo kasdienių darbų dirbo, nei su artimaisiais bendravo, tik plušo posėdžiuose ir nuo ryto iki vakaro priiminėjo rinkėjus arba sprendė jų problemas.
Savivaldybės administracijos pateiktame darbo valandų žiniaraštyje nurodyta, kad kai kurie politikai dirbo neatsikvėpdami – per vos daugiau nei porą mėnesių susiskaičiavo šimtus darbo valandų. Dirbo ir uždirbo – nuo kelių šimtų iki bene 1300 eurų, kai kam į banko korteles įkrito beveik po tūkstantuką.
Nuo balandžio 18 dienos, kai tarybos nariai prisiekė, iki mėnesio pabaigos tebuvo vos 8 darbo dienos. Iškilmingas pirmasis posėdis užtruko 30 minučių. Šiek tiek ilgiau nei valandą vyko antra posėdžio dalis, per kurią tarybos nariai išsiskirstė į komitetus. Bet sakykime, kad politikai nuo savo tiesioginių darbų atitrūko visai darbo dienai.
Balandžio 27 dieną vyko eilinis tarybos posėdis, kuriame politikai apsvarstė 24 jiems pateiktus tarybos sprendimų projektus. Prieš tai, balandžio 24 dieną, jie dalyvavo Jungtinio komiteto posėdyje, trukusiame beveik 6 val. Pridėkime jiems dar dvi savivaldybės veiklai paaukotas darbo dienas.
Pagal ankstesnę tvarką vienam tarybos posėdžio darbotvarkėje įrašytam sprendimo projektui išanalizuoti buvo skiriama 1 darbo valanda. Jei Reglamente įtvirtinta darbo apmokėjimo tvarka nebūtų pakeista, tarybos nariai būtų galėję gauti atlygį dar už 24 val. darbo laiko – tai sudarytų dar tris darbo dienas. Šiek tiek daugiau atsakomybės turi komitetų pirmininkai, jiems už tai papildomai būdavo priskaičiuojama ir darbo valandų.
Taigi iš viso eiliniai tarybos nariai per balandžio mėnesį, tikėtina, dirbo ne daugiau kaip 48 val. – vieną ilgą 6 darbo dienų savaitę. Ir tai su dideliu „avansu“. Tačiau iš mokesčių mokėtojų, kurie pagal demokratijos idėją juos samdo, atsiėmė su kaupu – priskaičiavo 16 tūkst. eurų atlyginimo.
Kur beįsidarbintume, nei vienoje įstaigoje patys sau atlyginimo nusistatyti negalėtume – arba sutiktume su darbdavio nustatyta alga, arba ieškotume kitos darbo vietos. Panašu, algą sau nusistatyti gali vieninteliai Jurbarko savivaldybės politikai, kovo 30 dieną, tvirtindami naujos kadencijos savivaldybės tarybos veiklos reglamentą, nusprendę, kad jiems turi būti sumokėta už neribotą „darbo su rinkėjais“ valandų skaičių. Tuo metu jau 17 iš 25 tarybos narių jau žinojo, kad yra išrinkti į savivaldybės tarybą, ir diskutavo ne dėl kieno kito, o dėl savo pačių atlyginimų dydžio.
Savivaldybės administracija siūlė tarybos nariams mokėti už 30 val. per mėnesį, tačiau toks siūlymas politikams nepatiko. Jie didino valandų skaičių iki 50, paskui iki 80 val., kol galiausiai nutarė, kad reikia mokėti už viską, ką sugalvos įrašyti į savo laiko žiniaraščius. Niekas, joks meras neturi galimybių kontroliuoti, kiek laiko užtruko tarybos narys skaitydamas pateikus dokumentus, dalyvaudamas frakcijos posėdyje ar vasaros fiestoje „susitikęs su rinkėjais“, kad ir prie alaus…
Oficialus vidutinis mėnesinis atlyginimas Valstybinio socialinio draudimo įmokoms skaičiuoti 2023 metais nustatytas 1684,9 Eur. Balandžio mėnesis turėjo 19 darbo dienų, taigi vienos darbo dienos kaina , skaičiuojant pagal vidutinį mėnesinį atlyginimą, buvo 88,6 euro. Jei politikai butų uždirbę maždaug po 530 eurų (neatskaičius mokesčių), galėtume juos laikyti daugmaž sąžiningais.
Tačiau priskaičiuotos balandžio mėnesio algos kai kuriems tarybos nariams šovė į kosmines aukštumas. Algirdui Gudaičiui priskaičiuota 930 eurų, Gražvydui Ažnai – 900 eurų, Zitai Sorokienei – 852 eurai. Po 775 eurus atlyginimo už nepilnas šešias dienas darbo priskaičiuota Petrui ir Elvyrai Vainauskams, beveik tiek pat Kazimierui Šimkui ir Giedriui Drukteiniui. Vos per kelias dienas po 750 eurų uždirbo Audronė Kurienė, Danutė Lapienė, Liudmila Norkaitienė, Gintaris Stoškus.
Tie keli posėdžiai ir naujai prisiekusių politikų entuziazmas „dirbti su rinkėjais“ balandžio mėnesį mokesčių mokėtojams kainavo 16 tūkst. eurų. Įdomu tai, kad beveik tiek pat savivaldybės tarybos nariams buvo priskaičiuota ir už gegužės mėnesį. Darbščiausias gegužės mėnesį buvo Kazimieras Šimkus ir Giedrius Drukteinis – jiems priskaičiuota beveik po 1000 eurų atlyginimo.
Birželį, kai jau buvo aišku, kad šis politikų rojus netrukus baigsis, nes Seimas įstatyme įtvirtino politikų atlyginimų dydį ir „pririšo“ jį prie mero algos, Jurbarko savivaldybės tarybos nariai, atrodo, nusprendė savęs visai nebevaržyti. Net 10 iš 25 politikų prisirašė darbo valandų daugiau nei už 1000 eurų. Didžiausia suma – 1342 eurai algos priskaičiuota Gintariui Stoškui, nedaug mažiau priskaičiuota Algirdui Gudaičiui ir Zitai Sorokienei. Iš viso birželio mėnesį Jurbarko savivaldybės tarybos nariams priskaičiuota beveik 21 tūkst. eurų algų.
Daug tai ar mažai, nuspręskite patys. Palyginimui galiu tik pasakyti, kad Šilalės savivaldybės tarybos veiklos reglamentas numato mokėti politikams atlyginimą tik už faktiškai posėdžiuose praleistą laiką. Taryba prisiekė balandžio 28 dieną, todėl manykime, kad dirbo 2 mėnesius – gegužę ir birželį. Vidutiniškai vienam tarybos nariui priskaičiuota 147 eurai atlyginimo (neatskaičius mokesčių), o mokesčių mokėtojams jų darbas kainavo 3550 eurų.
Tiesa, dar 16 tūkst. eurų Šilalės politikai pasiėmė kompensacijų už per tą laiką patirtas kanceliarines išlaidas – ir tai dar kartą patvirtino, kad sąžiningų politikoje reikia ieškoti su žiburiu.
Ar Jurbarko savivaldybės taryba per du su trupučiu mėnesio sukūrė didesnį „visuotinio gėrio“ produktą nei kuri kita savivaldybė, patyrusi 15 kartų mažiau išlaidų politikų algoms, spręskite patys. Juo labiau, kad nauja valdžia dar net nepradėjo visa jėga dirbti – paskirtieji vicemerai ant savo kėdžių atsisėdo vos prieš kelias dienas. Jau pakeisti ir kai kurie šios savivaldybės tarybos priimti sprendimai – turime žinoti, kad mes, mokesčių mokėtojai, už šių sprendimų priėmimą tarybos nariams mokėjome du kartus.