Gyvenu Jurbarke

Milijonai „į fasadus“ žmonių gyvenimo nepagerins

Nesuklysiu sakydama, kad naujos stoties Jurbarkas laukė nuo pat Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo. Dabar ją turime – spindinčią, su meno kūriniais, bet tuščią ir šaltą. Nes stotyje ne tik nėra žmonių, jos projektuotojai ir statytojai, atrodo, apie žmones net negalvojo.  Negalvoja ir politikai, vienu mygtuko paspaudimu nulemiantys, kad stotis taptų miesto puošmena, o ne infrastruktūros objektu.

Važiuoja tik moksleiviai?

Vidurdienį stoties atidarymą surengę valdininkai laiką derino ne su gyventojais, kuriems lyg ir turėjo būti statoma naujoji autobusų stotis, o su šalimais esančia Jurbarko Antano Giedraičio – Giedriaus gimnazija, kurios moksleiviai ir yra pagrindiniai  vietinio susisiekimo autobusų keleiviai. Jų surengtas pasirodymas  tapo šventinio renginio akcentu. Be kalbų su padėkojimais, kurie yra tarsi privaloma  visų „įkurtuvių“ dalis.

Kvietime į šventę Jurbarko savivaldybės administracija paskelbė, kad 2022 m. vasario 22 d. UAB Jurbarko autobusų parkas pasirašė 1710498,89 Eur (su PVM) vertės sutartį su viešųjų pirkimų konkursą laimėjusiu rangovu UAB „Rolginta”, tačiau kokia tikroji stoties statybų kaina, taip ir neįvardijo. Nors dar  sausio mėnesį  savivaldybės tarybos Ūkio, verslo, ekologijos ir kaimo reikalų komiteto nariams buvo surengtas pristatymas, kuriame aiškiai nurodyta, kad rangos darbų sutarties, pasirašytos su UAB „Rolginta“ suma  padidėjo  219 tūkst. eurų – iki 1 mln. 929 tūkst. eurų, o pagal sausio 16 dienos susitarimą,  Jurbarko autobusų parkas sutiko su rangovų prašymu  beveik 20 proc. padidinti darbų vertę – statybos brango dar 154 tūkst. eurų.

Kol kas neaišku, kiek savivaldybė, pastačiusi stotį už 2,1 mln. eurų,  gaus Europos Sąjungos paramos, nes stotis statoma pagal funkcinės zonos „Tauragė+“   plėtros strategijos pirmaeilių veiksmų plėtros programą. Joje buvo numatyta skirti Jurbarko savivaldybei 1 mln. 410 tūkst. eurų. Atsakyme gyvenuJurbarke.lt  administracijos direktorė rašo, jog „galutinė finansavimo suma bus nustatyta atlikus paramos sutarties pakeitimus dėl papildomo finansavimo skyrimo bei VšĮ Centrinei projektų valdymo agentūrai įvertinus atliktų darbų pagrįstumą“.   

„Uabas“ taps biudžeto išlaikytiniu

Įgyvendindama tą pačią „Tauragė+“ programą Jurbarko savivaldybė naują stotį netrukus turėtų papuošti trimis elektriniais autobusais. Jų kaina irgi nemaža – 1 mln. 77 tūkst. eurų, o iš Tauragės regionui skirto finansavimo  bus kompensuojama tik vos daugiau nei ketvirtadalis pirkinio vertės – 260,9 tūkst. eurų.

Ekologiškas transportas, be abejonių, yra gerai, tačiau panašu, kad milijoną kainuojantys trys elektriniai autobusai susisiekimo rajone nepagerins. Savivaldybės administracijos direktorė Rūta Vančienė informavo, kad jie aptarnaus du miesto maršrutus ir vežios keleivius tuo pačiu maršrutu, kuris nuo rugsėjo 1 dienos nemokamai vežioja gyventojus į Tauragę.  Taigi naujų maršrutų  valdžia neplanuoja, o tai reiškia, kad susisiekimas su miesteliais ir kaimais nepagerės.

Blogiausia, kad Jurbarko autobusų parkas jau nebeturi nei vieno tarpmiestinio maršruto – mūsų autobusai nebevažiuoja nei į Vilnių, nei į Klaipėdą, o žmonės pasigenda ankstesnių maršrutų į Druskininkus (per Alytų), Šiaulius. Privačiam vežėjui atsiduoti ir visi maršrutai į Kauną – tai buvusios posovietinės valdžios dovana įmonę įsteigusiam „švogeriui“.

Savivaldybė skelbia, kad Jurbarko stotyje ir  seniūnijų bibliotekose nuo rugsėjo 11 dienos pardavinėjamos elektroninės kortelės. Jas galima pirkti mėnesiui (kaina 2 eurai), pusmečiui (kaina 8 eurai) ir metams (12 eurų). Neturintiems elektroninių kortelių už vienkartinį autobuso bilietą reikės mokėti 1 eurą.

Tačiau elektroninius bilietus kaimo bibliotekose gali įsigyti tik gyventojai, turintys elektroninės bankininkystės prisijungimus. Kitiems specialiai teks važiuoti į Jurbarką ir aplankyti naująją autobusų stotį. Neturintys elektroninių kortelių autobuse turės pirkti 1 eurą kainuojantį vienkartinį bilietą, taigi kelionės miesto autobusais kitą savaitę jau bus brangesnės.

Simbolinė kelionės kaina yra apgaulingas dalykas, nes nemokamų pietų nebūna – už viską sumokės savivaldybė. Kiek tiksliai tai kainuos rajono biudžetui, bus aišku tik tada, kai  įvyks viešųjų pirkimų konkursas naujiems maršrutams aptarnauti, tačiau jau dabar galima prognozuoti, kad Jurbarko autobusų parką beveik visiškai išlaikys savivaldybė.  

Niekada neatsipirks

Bet kuris verslininkas, investuodamas į infrastruktūrą, skaičiuoja atsipirkimą. Viešoji infrastruktūra – išimtis, tačiau ir  tokiu atveju galioja sveikas protas bei logika. Tai, kas tiktų Kaune ar Vilniuje, Jurbarkui nėra būtina.

Liepos viduryje Tauragės apskrityje apsilankiusi vidaus reikalų ministrė  Agnė Bilotaitė neslėpė, kad apskrities savivaldybės nelengvai įsisavino „Tauragė+“ programai skirtus 30 mln. eurų – dalis pinigų liko nepanaudota. O jau prasidėjo naujos, 08 mln. eurų paramos „porcijos“ dalybos.  Ministrė tikisi, kad ši investicija į regioną turėtų iš esmės pakeisti mūsų krašto žmonių gyvenimus į gerąją pusę.

„Labai svarbu, kad visi sprendimai, dėl kurių susitaria regionų savivaldybės,  duotų naudą žmonėms, kad tai būtų investicijos į ateitį, į  žmonių gerovę, ne tik į gražius fasadus, o tikrai duotų vertę žmonėms, gyvenantiems vietoje“,- žurnalistams sakė A. Bilotaitė.

Kad tokios investicijos, kaip žolėmis jau baigiantis apželti bokštelis prie Mituvos, mūsų gyvenimą kažkaip pakeis, neverta net tikėtis. Stotis, kuria džiaugiamės – irgi tik „fasadas“, užstojantis skurdą. Ir tai – ne perkeltine prasme, nes tikrąją gyvenimo kokybę Jurbarke parodo teritorija tarp naujosios autobusų stoties ir  sporto salės kiauru stogu.

Atsakymų: 1

  1. Labai gerai pastebėta nyksta maršrutai tarpmiestiniai iš Kauno nėra 18 v ..paskutinis kai būdavo 19 55 šilute galėtu dar būti 22 00 ir taip leidžia mažuosius autobusus šilute neima keliaiviu atiduoda Jurbarko MA …. pelnas…
    Kažin kur dingo klaipėda nevažiuoja į Kauną
    Dar vienas pastebėjimas su EBilietais 100 procentų pritariu pelė spąstuose ilgai nebus keisis tarifai po vieną eurą neilgai i

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *