Gyvenu Jurbarke

Tremtinių prisiminimuose – skausmas, badas ir ašaros

Antradienį Jurbarko krašto muziejuje susirinkę Jurbarko krašto tremtiniai paminėjo specialiosios operacijos „Pavasaris“ („Vesna“) 75-ąsias metines. 1948-ųjų gegužę Lietuva neteko 40 tūkst. pačių šviesiausių ir darbščiausių savo piliečių, iš jų apie 12 tūkst. buvo vaikai iki 16 metų.

Žydint alyvoms savo namus buvo priversti palikti ir apie 700 Jurbarko krašto žmonių, 170 jų tebuvo vaikai. Visiems lietuviams okupantai numatė vieną kelią – į šalčio žemę Igarką, ir vieną lemtį – mirtį.

Vienu iš ešalonų, birželio 1-ąją patyrusiu  avariją, per kurią, manoma, žuvo ir apie pusšimtis lietuvių, važiavo ir vaistininko Petro Bačkio šeima. Jų dukrai Angelinai tebuvo vieneri metai.

Mokytoja Angelina Veniulienė, aktyvi Jurbarko politinių kalinių ir tremtinių organizacijos narė, skaudžiai prisiminė tuo aštuonerius tremties metus – atmintyje visam laikui įstrigo skausmas, badas ir ašaros, kurias šeima patyrė tremtyje. Nuriedėjus į Jenisėjaus upę rąstams, jos tėvas liko neįgalus. Motinos nuo darbo niekas neatleido, todėl vaikui teko slaugyti sunkiai sergantį tėvą.  

A.Veniulienė pasakojo, kad prieš pat mirtį, vasario 15 dieną, perdavė jam laišką, kuriame buvo leidimas grįžti namo, į Lietuvą. Dukros jis prašė atvežti ant kapo bent grumstelį gimtosios žemės. „Parsivežiau savo tėvelio kaulelius  iškart, kai tik buvo galima – nelaukiau, kol kas nors man padės“,- sakė  Varlaukyje visą gyvenimą mokytoja dirbusi moteris.

Tremtinių surengtame minėjime dalyvavęs Jurbarko rajono meras  Skirmantas Mockevičius įsitikinęs, kad tokie renginiai reikalingi atminčiai išsaugoti, nes visi turime žinoti kas buvo ir kas mums vis dar tebegręsią. Norint apsisaugoti, reikalingas žmonių susitelkimas, nes ten, kur žmonės gyvena padrikai, jiems yra nesaugu. Tai liudija  garbaus amžiau sulaukę tremtiniai, jų prisiminimus saugantys ir veiklą organizacijoje tęsiantys tremtinių vaikai bei artimieji.

Už aktyvų prisidėjimą prie istorinės atminties puoselėjimo bei organizacinę veiklą telkiant Jurbarko krašto tremtinius Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos 2-jo laipsnio žymėniu “Už nuopelnus Lietuvai” apdovanota jurbarkietės Danutė Kriščiūnienė ir Danutė Samienė. Apdovanojimo liudijimus joms įteikė Jurbarko rajono meras S. Mockevičius.

Atsakymų: 1

  1. Jautriai ir gražiai paminėta žiauri visam Baltijos kraštui data. Ačiū organizatoriams!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *