Gyvenu Jurbarke

„Skalvija“ nepasiduoda: sprendimą apskundė teismui

Prieš mėnesį Jurbarko savivaldybės tarybos priimtas sprendimas dėl „Skalvijos“ vaikų globos namų likvidavimo pakibo ant plauko: Regionų apygardos  Administracinio teismo Kauno rūmai priėmė nagrinėti įstaigos prašymą jį naikinti.

Vaikų „mėtyti“ neturėtų

Vaikų globos namų naikinimą inicijavo Jurbarko savivaldybės tarybos valdančioji dauguma – likviduoti įstaigą pareikalavo konservatorių frakcijos seniūnas  Daivaras Rybakovas, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovas Algirdas Gudaitis,  frakcijos „Jungtinės pajėgos“ atstovas Gvidas Byčius bei valstiečių ir žaliųjų sąjungos vedlys Donatas Jackis. Kelių eilučių rašte buvo nurodyta vienintelė priežastis – perdavus funkcijas kitai įstaigai, bus taupomos administravimo lėšos.

Globos namų direktorius Nerijus Jarilinas įsitikinęs, kad priimdama sprendimą likviduoti įstaigą Jurbarko politikai visiškai negalvojo apie globojamus vaikus.  Teismų sprendimu jų globa priskirta „Skalvijos“ globos namams, ir kol nėra kitų sprendimų, ši įstaiga turi prisiimti už juos atsakomybę.

Pasak direktoriaus, steigėjai galėtų perduoti globą „Jurbarko socialinės paslaugos“, jei įstaigos būtų reorganizuojamos sujungimo būdu. „Tačiau tai neįmanoma, kadangi skiriasi įstaigų statusas:  „Skalvijos“ vaikų globos namai yra savivaldybės biudžetinė įstaiga, o „Jurbarko socialinės paslaugos – viešoji įstaiga“,- tvirtina N. Jarilinas.

Laišku į savivaldybės tarybos narius kreipėsi  ir „Skalvijos“ vaikų globos namų darbuotojai, o šakinė  profesinė sąjunga pareikalavo, kad Jurbarko savivaldybės taryba iš naujo svarstytų  įstaigos likvidavimo sprendimą.

Atidavė globoti kaimynams

Direktorius N. Jerilinas įsitikinęs, kad Vaiko teisių tarnyba kartu su Jurbarko savivaldybe jau keli metai tikslingai siekė sunaikinti vaikų globos namus, nes iš šeimų paimamus vaikus išsiųsdavo į kitų savivaldybių globos įstaigas.

„Per keletą pastarųjų metų iš mūsų rajono į kaimyninių Šakių, Kauno rajono savivaldybių vaikų globos namus yra išsiųsti 44 mūsų rajono vaikai, nors „Skalvijos“ vaikų globos namuose buvo laisvų vietų ir mes juos galėjome priimti. Tačiau Jurbarko savivaldybė pasirinko mokėti už vaikų išlaikymą kitų rajonų globos įstaigoms, taip darydama žalą mūsų biudžetui – kitų rajonų darbuotojai gaudavo atlyginimą už Jurbarko vaikų priežiūrą, ir į kitų rajonų biudžetą pateko jų sumokami mokesčiai. Be to, mūsų mokyklos neteko mokinių, o tuo pačiu – ir jiems mokyti skirtų valstybės lėšų. Tai didelė žala visai rajono bendruomenei “, – interneto puslapiui gyvenuJurbarke.lt sakė N. Jarilinas.

„Netiesa, tokių skaičių negali būti. Geriausiu atveju, galime kalbėti apie kelis į kitus rajonus išvežtus vaikus“,- ketvirtadienį tarybos  nariams garantavo Socialinės paramos skyriaus vedėja Laima Gardauskienė.

Tačiau ir tai nėra tiesa. Vien pernai Šakių vaikų globos namams Jurbarko savivaldybė pervedė  43,2 tūkst. eurų – tiek kainavo 8 mūsų rajono vaikų išlaikymas. 2021 metais šioje įstaigoje gyveno tik vienas Jurbarko savivaldybės išlaikomas vaikas.

„Skalvijos“ vaikų globos namai globoja 14 vaikų, papildomai šiai įstaigai buvo priskirta ir senyvo amžiaus žmonių priežiūros funkcija. Pasak N. Jerilino, darbuotojai prižiūrėjo 5 – 6 žmones, kol savivaldybė nepersigalvojo. Įstaigos lėšomis išlaikomas ir vaikų dienos centras Viešvilėje, kurį lanko  per 20 įvairaus amžiaus miestelio vaikų. Jų tėvai jau renka parašus, kad dienos centras nebūtų perduotas Jurbarko krašto samariečių bendrijai.

Subliuško taupymo versija

„Skalvijos“ vaikų globos namams savivaldybė  jau buvo perdavusi  Vytauto Didžiojo gatvėje pastatytą namą, kuriame turi apsigyventi aštuoni vaikai. Kol kas jis nėra įregistruotas  kaip įstaigos turtas, nes vaikai jame gyventi negali. Nesutvarkyta aplinka, kieme žioji neuždengtas šulinys, akivaizdus statybos darbų brokas – jau matosi šlampančios pastato sienos ir pastogė, krintantys lietvamzdžiai.

„Negalime tokiomis sąlygomis apgyvendinti vaikų, nes ten jiems nesaugu, o patys imtis taisyti broką ir tvarkyti aplinką taip pat negalime – tam reikia pinigų“,- sakė direktorius. N. Jarilinas teigė, kad priekaištus dėl statybos darbų kokybės yra pareiškęs projektą įgyvendinusiai Jurbarko savivaldybei.

Ketvirtadienį taryba nusprendė namą Vytauto Didžiojo gatvėje atimti iš „Skalvijos“ ir perduoti  viešajai įstaigai „Jurbarko socialinės paslaugos“. Tam prieštaravo opozicija, priminusi merui, kad įstaiga neturi licencijos globoti vaikus ir dar nežinia, kada ją gaus.  Jurbarko mero Skirmanto Mockevičiaus patvirtino gavęs informaciją apie  „Skalvijos“ teismui įteiktą prašymą naikinti Jurbarko savivaldybės tarybos sprendimą, tačiau jo nekomentavo.

Nepraėjus nei mėnesiui, subliuško ir taupymo  versija. Viešosios įstaigos „Jurbarko socialinės paslaugos“ sudaryta sąmata  apakino tarybos narius – naujoms funkcijoms atlikti įstaiga prašo per 670 tūkst. eurų.  Kartu su bendruomeninių vaikų globos namų administravimu „Jurbarko socialinės paslaugos“ perims  ir dvejus  grupinio gyvenimo namus žmonėms su proto negalia bei jų užimtumui skirtas socialines dirbtuves. Tam įstaiga numato steigti beveik 31 naują etatą, mažiausiai trys jų bus skirti administravimui, todėl jis kainuos dar brangiau nei iki šiol.  

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *