Gyvenu Jurbarke

Viduramžių  Lietuvos paslaptys

Ruslanas BARANAUSKAS, humanitaras

 Ilgą laiką vadovėliuose buvo rašoma, kad pirmasis Lietuvos valdovas ir vienintelis karalius buvo  Mindaugas, suvienijęs baltų gentis į konfederaciją – valstybę. Tačiau jau iki  Mindaugo egzistavo  Lietuva kaip suverenas, etnosas – su vikingais, rusėnais, lenkais grūmėsi kuršiai, jotvingiai, prūsai ir kitos gentys, ir jos turėjo savo valdovus.

Tik neseniai išgirdome apie tokius karalius kaip  Nameisis,  Živinbudas,  Dausprungas,  Rimgaudas, apie kuriuos jau rašė istorikai  Teodoras  Narbutas,  Simonas  Daukantas,  Zenonas  Ivinskis.  Vadinasi būtina ankstinti ir  Lietuvos valstybės susikūrimo ištakas ir labiau pažinti mažiau žinomus valdovus. Norintiems aiškumo, siūlau paskaityti knygą „Viduramžių  Lietuvos viešpačiai“.

Pirmoji Lietuvos sostinė – karaliaus Mindaugo sostapils Vorutą ant Šeimyniškėlių piliakalnio.

1253 metų liepos 6-oji – Mindaugo karūnacijos diena buvo sietina su jo Vorutos pilimi, kuri greičiausiai buvusi medinė, vėliau sudegusi  Vilniaus katedra. Šitos hipotezės laikėsi profesorius  Edvardas  Gudavičius. Tačiau Lietuvos istorijos instituto mokslinis bendradarbis Tomas  Baranauskas apskaičiavo,  kiek laiko reikėjo karūnai iš Romos atvežti į Vilnių, kada buvo numatyta  Mindaugo, jo vaikų  Ruklio,  Rupeikio, žmonos  Mortos inauguracija, ir mano, kad karūnavimas galėjo vykti  per Šv. Petrą ir Povilą – birželio 29- ąją.  Jo manymu, Vorutos pilis galėjo stovėti  Anykščių rajon,  Palatavio dvaro piliakalnio teritorijoje.

Nenorėdamas vergauti kryžiuočiams, 1336 metais kalavijais perskrodęs krūtinę, liepsnose žūsta kunigaikštis  Margiris su kariauna. Doc. Romas  Batūra mus, istorijos studentus,  nuvežė į  Punią – jo šventu įsitikinimu, būtent Alytaus rajone stovėjo garsioji, priešams baimę kilusi pilis. Punios ieškota ir  Raseinių rajone.

Bilionių piliakalnis Šilalės rajone: manoma, kad Pilėnų pilis stovėjo būtent čia.

Daugelis vietų savinosi ir Pilėnus. Žodis  Pilėnai kilęs iš veiksmažodžio pilti, supilti.  Lietuvoje yra šimtai alkaviečių, piliaviečių, sampilų. Ne visos ir žinomos, daugelis jų neištirtos, kaip Bajorkalnis, kur galimai stovėjo   Medrabos pilis. Po paskutinių tyrimų archeologas  Gintaras  Zabiela įsitikinęs, kad Pilėnų pilis stovėjo ant Pilionių piliakalnio, Šilalės rajone. Netgi apie šį piliakalnį neseniai  išleista vertinga monografija.

Gedimino laiškai popiežiui,  Algirdo laiškai,  Jogailos privilegiijos bajorams to meto visuomenės nepasiekė, pergamentai su moliniais antspaudais nugulė  LDK  kanceliarijoje, kuri sudegė per XVII  amžiuje kilusį gaisrą, todėl Lietuvos istorijoje yra daug nežinomųjų. .

Bus daugiau.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *